San'an Şeyhi

Şeyh-i San'an, zamanın piriydi… Yüceliğine dair ne desem, hepsinden de üstündü, ileriydi. Peçe altından yüzünü gösterince âdeta saçının bir teliyle Şeyh'e yüzlerce zünnar kuşattı.

Responsive image
YAZAR
Hasan Ziya i
DOSYA BOYUTU
5,95 MB
YAYIN TARIHI
2012
DIL
Türkçe
ISBN
9786050201239

San'an Şeyhi harika bir kitap. Bu kitabın yazarı Hasan Ziya i. mobilityweekbg.com'ye kaydolun ve Hasan Ziya i'den San'an Şeyhi kitabını ve diğer kitapları ücretsiz olarak indirin.


"Gam karanlığının kandili aşktır. Gizli hazinenin anahtarı aştır. Âşıklarda huzur, zevk, sevinç olur. Temiz âşıklar etek gibi toprağa bulanır. Aşk şarabıyla sarhoş olanlar ölüm kadehini içer, mahmurluğu atar. Aşk ateşiyle gönlü yanan kişi abıhayat verilse istemez. Ağaçlar sonbaharda yapraklarını nasıl dökerse, âşıklar da üstlerindeki giysilerden sıyrılır. Âşıkların benzi hazan yaprağı gibi sararır, vücudu titremeye başlar. Cânânın sevgisine erişen kimsenin başına güneş doğar."iran edebiyatının tasavvuf mesnevi üstadı Ferîdeddin Attar'ın Mantıku't tayr (Kuş Dili) adlı mesnevisinde geçen ve Ziyâ'i tarafından bağımsız bir hikâye haline getirilen San'an şeyhi hikâyesi, aşka teslim olmuş bir bedenin ıstırap dolu yakarışlarını konu alıyor. Aşkın sınır tanımazlığı üzerine kaleme alınmış olan eser, nefsin aşk karşısındaki acizliğini anlatıyor."Kimileri uyuduğunda gözünü yumarken can gözünü uyandırır. Uyku gafili uyandırır, aklı başında olanı sırlara vâkıf eder."Sayfa Sayısı: 88Baskı Yılı: 2012Dili: TürkçeYayınevi: Say Yayınları 


Sufîce bir hikâye miydi Şeyh Sân'an (ya da Şeyh Sinan) yoksa bir gerçeğin hikâye edilişi mi bilmiyorum. Şeyh San'an rüyasında sürekli, Rum diyarında bir puta tapındığını görür.